Montessori napreduje...

 

Na čom teraz fičíme? Najobľúbenejšie sú zažehľovačky. To sú tie farebné gorálky, ktoré si naukladáme do šablóny. Vytvoríme si obrázok, ktorý potom zažehlíme a máme pekný darček. Pre niekoho, ale aj pre seba. Pri tom sa musíme sústrediť a precvičíme si jemnú motoriku, vytrvalosť a trpezlivosť. Tiež plastelína a kinetický piesok, to sú vychytávky! Ale pozor. Nechodíme sa sem iba hrať a relaxovať. Aj čítanie a matematika je celkom zaujímavá, hlavne keď pri učení máme pocit, že sa hráme a objavujeme nové veci. Niekedy sú pri nás aj naše mamy. Veď práve im chceme ako prvým povedať, čo sme tu práve zažili a čo nové objavili... 


 

Naša montessori

Montessori hernička znovu ožila. Keďže sme sa personálne posilnili, znovu môžeme herničku využívať naplno. Ako vidíte, deťom sa tu páči. Starší či mladší, každý si tu niečo nájde. Pracujeme tu individuálne aj skupinovo. Hernička sa zveľaďuje, personál vzdeláva a je pre koho, lebo aj detí máme stále viac; momentálne 18.

V kuchyni sme tiež veľmi rady. Tu to krásne vonia. Je čo zamiešať, pokrájať, oblízať, ochutnať. Ešte že si to Mária Montessori všimla a povedala všetkým dospelým, že my deti nemusíme čakať kým vyrastieme, ale už teraz chceme variť, piecť, umývať, zametať.

Aj o zvieratká sa rady staráme. Vodičku naliať, zrno nasypať, vajíčka pozbierať, žihľavu natŕhať.

„Ej Sebík, ale ti to dobre ide s tým srpom. Dobre si sa to naučil.“


 

 

Geometria

Vyzeráme síce ako kuchári či pekári, ale zdanie klame, máme geometriu.

Skúšame vpísať do múky rôzne geometrické aj negeometrické tvary, zanechať nejaké stopy a verte nám; veľmi nás to baví. Byť celý od múky, je fajn. Preto sme sa tešili na geometriu aj na druhý deň. Tentoraz sme ale dostali do rúk plastelínu... aj tá je super! Urobiť z nej placku a vyváľať v nej nejaké geometrické teleso, tak to si musíte vyskúšať! Objavíte pri tom kopec zaujímavých vecí.

Po týchto skúsenostiach sa presúvame do kuchyne, ale nám to nevadí, veď aj cesto je ako plastelína. A dá sa aj ochutnať! No lepšie chutí upečené. Skúste a porovnajte! My sme pojedli všetky tvary a pustili sme sa aj do tých atypických. U nás predsa nič nie je nepodarok. Pri troche fantázie sme typovali, čo kto práve drží v ruke a chystá sa zjesť.

Páni! Takže kruh, štvorec a trojuholník ležia na plechu a sú voľajaké tenké?! Zato kocku, ihlan, hranol môžeme chytiť poriadne do ruky a s guľou si môžeme aj zahrať futbal. Samozrejme, keď je dosť veľká a gumená :). No teda?! To je ale zábava!

A zábava pokračuje aj pri príprave obeda, keď dieťa šúpe cuketu a začne do nej spontánne vyrezávať dierky. V tej chvíli príde so zaujímavou otázkou: „Čo vznikne, keď tú dierku urobíš až na druhú stranu cukety a podarí sa ti to urobiť rovno?“ Chvíľa na rozmýšľanie a odpoveď je na svete: „Valec.“

No povedzte. Aj vy ste mali pri geometrii takú zábavu? Nám sa veľmi páči!

 

Gaštanový kúpeľ

Na jeseň sa mnohí tešíme na gaštany. Rady ich zbierame a niekedy z nich robíme aj rôzne výrobky. My vo Varhaňovciach síce gaštanové stromy nemáme, ale jedna dobrá duša nám ich nazbierala v Prešove v parku a tak sme sa z nich tešili. Najprv sme ich usušili a vyutierali a neskôr poslúžili  na úžasné hranie sa. Najväčšiu radosť z nich majú najmenší. Zaboriť do nich ruky, alebo ich presypávať, ale ešte lepšie, rovno si do nich celý ľahnúť a cítiť ich celým telom... . Každý sa v nich vykúpal.  Rozumejte všetci z tých malých, ktorí sa zmestili do detskej vaničky :).

Aktivačné práce a pracovná terapia

Pokračujú pod novou taktovkou. Máme novú kolegyňu Martinu Matejovú. „Tak vitaj Martinka, a nech sa Ti tu darí a páči.“

Ako vidíte, začíname spoločnými stretnutiami - veď prácu si treba naplánovať. Do plánovania sa zapájajú aj deti a zamestnanci.

A čo sme urobili tento rok?: obnovili detské ihrisko, vymaľovali zvnútra všetky priestory, vykosili okolo rybníka aj pred bránou, obnovili skalku, posadili záhradku, urobili z bazy sirup, zavarili kompóty, vyrábame montessori pomôcky, organizujeme bazáriky v obci, staráme sa o sliepočky a kačky ..... stále je niečo. Začali sme vyrábať aj rôzne dekoračné predmety. Objavili sme, že v každom z nás, je niečo kreatívne. Veríme, že zručnosti ktoré aj takto získavame neskôr uplatníme.